Iliustracijos – tai knygos prieskonis

Ukmergės meno mokyklos dailės skyriuje gegužės 13 d. vyko kūrybinės dirbtuvės vaikams „Būsiu dailininku!“ Tai Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus skaitymo skatinimo projekto „Gera knyga + @ + šauni kompanija = biblioteka“ renginys. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Į užsiėmimą susirinko būrys trečių-septintų klasių mokinių (pedagogai Irutė Kiseliova, Jolita Šlepetienė, Dainius Tijūnėlis). Su jauduliu vaikai laukė viešnios – dailininkės, dizainerės, knygų iliustruotojos Linos Dūdaitės.

Vaikystėje pamėgusi piešti ir svajojusi iliustruoti knygas, lankiusi meno mokyklą ir baigusi grafinį dizainą Dailės akademijoje, Lina Dūdaitė dirba vaikų knygų iliustravimo srityje ir yra pelniusi ne vieną garbingą apdovanojimą. 2009 metais dailininkės iliustruota Gintaro Beresnevičiaus knyga „Kaukučių šeimynėlė“ laimėjo Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus gražiausios metų knygos apdovanojimą. Už iliustracijas ispanų rašytojo Luis Sepúlveda knygai „Apie žuvėdrą ir katiną, kuris išmokė ją skraidyti“ Lina Dūdaitė apdovanota Talino trienalės diplomu, už tą pačią knygą 2010 metais dailininkės vardas ir pavardė įrašyti į Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) garbės sąrašą. Jos iliustruotos Brolių Grimų „Pasakos“ laimėjo ne tik knygos meno konkurso „Vilnius'2011“ premiją, bet ir Gražiausios 2011 metų vaikų knygos vardą, o dailininkė antrą kartą įrašyta į Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) garbės sąrašą.

Papasakojusi apie save, apie knygų iliustravimo meną, pristačiusi savo iliustruotas knygas – buvo galima pažiūrėti išleistų knygų originalias iliustracijas, dailininkė pakvietė vaikus kurti pop-up iliustracijas. Kiekvienas sulenktame popieriaus lape turėjo iškirpti kvadrato, stačiakampio, spiralės ar kitokios formos figūrą, pasitelkti vaizduotę ir sukurti erdvinę iliustraciją. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai su įkvėpimu lankstė, karpė, piešė, spalvino, klijavo, klausė dailininkės patarimų ir to rezultatas – daug gražių, netikėtų ir originalių darbelių. Dailininkė negailėjo vaikams pagyrimų, o vaikai – dailininkei. „Kaip gražiai jūs piešiate“, „norėčiau, kad taip būtų kasdien“ – sakė dalyviai, „ir kas ten pas jus vyksta?“ – smalsavo vyresnieji mokyklos mokiniai. Ir nors kūrybinės dirbtuvės tęsėsi beveik dvi valandas, vaikai neskubėjo skirstytis. Gera drauge skaityti, kurti ir bendrauti!

„Esu girdėjusi, kad kai kurie žmonės knygas tiesiog „ryja“. Tuomet iliustracijos – knygos prieskonis... Skanaus!“ – skaitytojams linki dailininkė Lina Dūdaitė.

Jolanta Žvirblytė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja

Ritos Chmieliauskienės nuotraukos

Tekstas ir nuotraukos iš čia. Ačiū.